0,3 km

Zámek ve Velkém Meziříčí

Všechna místa v okolí

Zámek byl původně postaven jako románský hrad a pochází již z první poloviny 13. století. Stojí na kamenném ostrohu nad řekou Oslavou, kde v dobách minulých nabízel strategickou pozici z pohledu bezpečnosti, v dnešní době oceníme zejména nádherný výhled na město.

Na začátku 15. století nový majitel pan Lacek z Kravař udělil městu plná městská práva (r. 1408). V průběhu tohoto století také začala přestavba románského hradu na renesanční zámek, přestavba byla dokončena až roku 1578. Zámek roku 1723 zachvátil požár a byl následně přestavěn v barokním slohu. Na přelomu minulého a předminulého století byla vstupní část přestavěna pseudogoticky.

Na zámku je možné v tuto chvíli navštívit několik expozic, je zde umístěno Muzeum Velké Meziříčí (dříve muzeum silnic a dálnic). K vidění je např. sací stolek Marie Antonietty, smuteční náhrdelník Marie Terezie nebo kapesník s krví Františka d´Este. Návštěvníci mohou ocenit také přírodovědeckou expozici.

K zámku náleží krásný park, ve kterém najdete aleje vzrostlých dubů a jiných stromů. Tento park vybízí k pikniku nebo odpočinku, můžete zde strávit pěkné odpoledne četbou knih nebo poslechem ptactva.